آشنایی با نرم افزارهای عمرانی- قسمت ششم

در بخش ششم معرفی نرم افزارها، باز هم از شرکت معظم Autodesk خواهیم گفت. نرم افزار Revit این شرکت در سه نسخه یا ماژول طراحی شده که عبارتند از:

Revit Architecture: به رویت معماری معروف است و بیشتر مورد استفاده‌ی معماران قرار می‌گیرد.
Revit Structure: نسخه‌ی عمرانی اتودسک رویت است و مهندسان عمران و طراحان سازه از آن استفاده می‌کنند.
Revit MEP: قسمت تأسیساتی این بسته‌ی نرم‌افزاری را شامل می‌شود که مهندسان برق و مکانیک از امکانات آن بهره می‌برند.

اتودسک رِویت (Autodesk Revit)

این نرم‌افزار که محصول شرکت Autodesk است، توسط مهندسان معمار، عمران و تأسیسات کاربرد دارد و برای مدل ‌سازی سه‌ بعدی و ترسیم جزئیات ساختمانی استفاده می‌شود. این برنامه به کاربران توان طراحی ساختمان و سازه و مولفه‌های آن به صورت سه بعدی، یادداشت و علامت‌گذاری با عناصر دوبعدی و دسترسی اطلاعات ساختمانی از پایگاه داده‌های مدل ساختمان را می‌دهد. این نرم‌افزار از قدرت بالایی در خلق طرح ‌های متنوع و پیچیده مهندسی برخوردار است، از این‌رو نام آن از ریشه Revitalization به معنای حیات ‌بخش و زندگی‌آفرین گرفته شده ‌است.

مدل طراحی شده با نرم افزار رویت

کاربرد ها

رویت و اتوکد هر دو توسط شرکت Autodesk ساخته شده اند، اما با توجه به اینکه رویت قابلیت های بیشتر و سرعت بیشتری دارد، در حال حاضر بیشتر کاربران اتوکد برای طراحی و ترسیم نقشه های ساختمانی خود به رویت روی آورده اند. به دلیل سادگی کار با نرم‌افزار رویت ، سرعت یادگیری در آن بالا خواهد رفت و یادگیری آن آسان است. رویت علاوه بر ترسیم سه‌بعدی، از امکان مدیریت مالی بر پایه‌ی زمان نیز برخوردار است. با توجه به این امکان، بعضاً از اصطلاح BIM 4D (چهار بعدی) درباره‌ی این مجموعه‌ی نرم‌افزاری استفاده می‌شود.

و اما در مورد نسخه عمرانی این نرم‌افزار: اولین نسخه از Revit Structure در سال ۲۰۰۵ به بازار عرضه شد. این نرم‌افزار در طراحی و تحلیل سازه و فونداسیون به کار گرفته می‌شود. هرچند با وجود نرم‌افزارهای تخصصی مانند ETABS و SAFE، کاربرد Revit Structure چندان گسترده نخواهد بود. با این وجود نرم‌افزار این نرم افزار قادر به طراحی کامل سازه با جزییاتی هم‌چون ستون، تیر، اتصالات و … است. از قابلیت‌های کاربردی Revit Structure می‌توان به توانایی آن در Edit اشاره کرد. به‌عنوان مثال کاربر تیر و ستون‌ها را ترسیم می‌کند و رسم سایر المان‌های ترسیمی را به نرم‌افزار می‌سپارد. تحلیل استاتیکی سازه، تقویت سازه با بتن در نواحی مختلف و بررسی میزان مقاومت مصالح ازجمله ویژگی‌های Revit Structure است.

محیط نرم افزار


قابلیت ‌ها

• افزایش سرعت و دقت ترسیم و همچنین تغییر نقشه‌ها
• ترسیم هم‌زمان ۲ بعدی و ۳ بعدی نقشه‌های ساختمان
• تبدیل سریع نقشه‌های فاز ۱ به نقشه‌های فاز ۲
• ارتباط هم‌زمان نقشه‌های معماری با نقشه‌های سازه و تأسیسات و اعمال هم‌زمان تغییرات بین این نقشه‌ها
• حذف خطاهای انطباق نماها و پلان‌ها و مقاطع
• امکان انجام مطالعات اقلیمی (نور و سایه) بر روی ساختمان
• امکان تعریف استانداردهای ساخت در تجهیزات ساختمان
• محاسبه متره ساختمان و تغییر سریع آن در صورت تغییر نقشه‌ها
• قابلیت ارتباط با دیگر نرم‌افزارهای BIM (مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) از طریق IFC و نیز اتوکد، 3dMAX و گرفتن ورودی و خروجی
• امکان طراحی حجمی و تبدیل آن به نقشه‌های اجرایی

مطالعه بیشتر